چگونه ویلا ارزان در شمال پیدا کنیم؟

شمال کشور ما به دلیل داشتن آب و هوای دلپذیر و مناظر زیبا و متعدد سالانه پذیرای گردشگران زیادی است که شمار زیادی از ان ها رویای داشتن یک ویلای زیبا در یکی از شهر های شمال کشور را در ذهنشان می پرورانند. اما امروزه به دلیل افزایش قیمت ویلا ها و کسادی بازار همه نمی توانند صاحب ویلا شوند. ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا روشهایی که چگونه در ویلای ارزان در شمال پیدا کنیم را در اختیارتان قرار دهیم. لطفا تا پایان همراه ما باشید.


چگونگی قیمت گذاری ویلا

1- موقعیت مکانی ویلا: در مناطقی که دارای آب و هوای بهتر یا امکانات رفاهی و شرایط محله ای بهتری هستند قیمت ویلا ها بیشتر است. همه ی مناطق شمالی کشور دارای مناظر زیبا از جمله درختان سرسبز، هوای خوب، دریا و.... هستند در نتیجه انتخاب منطقه تاثیر چندانی در اصل موضوع نخواهد داشت اما می تواند قیمت ویلا را دستخوش تغییرات زیادی کند.
2- سن ویلا: طبیعتا ویلا های نوساز نسبت به ویلا های قدیمی تر به دلیل این که مدت زیادی را بدون احتیاج به تعمیرات و بازسازی قابل استفاده هستند، قیمت بالاتری دارند.
3- امکانات ویلا: از جمله عواملی که می تواند تاثیر زیادی بر روی قیمت ویلا داشته باشد می توان به امکانات رفاهی ویلا اشاره کرد. ویلا هایی که استخر، سونا، جکوزی، سالن ورزشی، اتاق مستر، تراس بزرگ، روف گاردن و... دارند قیمت بالاتری دارند و البته کیفیت این امکانات نیز در قیمت تمام شده ویلا اثر گذار است.
4- محوطه سازی ویلا: ویلا هایی که در آن ها محوطه سازی انجام می وشد قیمت بسیار بالاتری دارند. برای مثال ساخت آلاچیق، باربیکیو، فضای سبز، آب نما، درخت کاری و.... را نام برد که می توانند قیمت ویلا را تا حد زیادی دستخوش تغییر کنند. پس اگر قصد خرید ویلای ارزان قیمت را دارید بهتر است از ویلاهایی که محوظه سازی در آن ها انجام شده است صرف نظر کنید.
5- تاثیر متراژ بر قیمت ویلا: از جمله عوامل بسیار مهمی که تاثیر هنگفتی بر روی قیمت ویلا می گذارد می توان به متراژ بنا و زیر بنای ویلا اشاره کرد. بعضی از ویلا ها در وسعتی ساخته می شوند که امکان ساخت چندین خانه در آن ها وجود دارد. هر چه متراِژ بنا در یک منطقه خاص بالا باشد قیمت آن نیز بالاتر است. از ان جایی که ویلا ها بیشتر جنبه ی تفریحی دارند و ممکن است در سال بیش از چند روز از آن ها استفاده نشود بهتر است در متراژ های کمتر خریداری شوند تا هم محافظت از ان ها کار سختی نباشد و هم قیمت کمتری را پرداخته باشید.

قیمت ویلا بر اساس موقعیت مکانی


همان طور که اشاره شد موقعیت مکانی ویلا ها تاثیر زیادی بر قیمت آن دارد. ویلا ها را بر حسب موقعیت قرار گیری آنها می توان به 3 دسته زیر تقسیم کرد:
1- ویلا جنگلی: ویلاهای جنگلی نسبت به سایر ویلا ها قیمت مناسب تری دارند و نسبت به ویلا های کوهستانی و ساحلی نیز از آب و هوای مطبوع تری برخورداند. این نوع ویلا ها به دلیل دور بودن از محیط های شهری و امکانات رفاهی علاوه بر اینکه قیمت کمتری دارند محیطی بسیار آرام و آب و هوای تمیزی دارند.
از نکات مهمی که هنگام خرید ویلا جنگلی باید به ان توجه کرد می توان به سند مالکیت ویلا اشاره کرد. نوع سند در خرید ویلا نکته بسیار مهمی است به خصوص در مناطق شمالی کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.
2- ویلا ساحلی: به طور کلی ویلا های ساحلی نسبت به انواع دیگر ویلا قیمت بالاتری دارند. مناطق ساحلی رطوبت زیادی دارند به همین دلیل ویلاها باید به گونه ای ساخته شوند که در برابر رطوبت مقاومت زیادی داشته باشند. یکی از مزایای مهم این نوع ویلاها نزدیک بودنن آنها به امکانات شهری و رفاهی است و برای تهیه مایحتاج خود احتیاجی به طی مسافت طولانی نیست.
3- ویلا کوهستانی: ویلاهای کوهستانی نسبت به ویلاهای ساحلی قیمت کمتری دارند. این مناطق به دلیل دسترسی کمتر از طبیعت بکر و دست نخورده ای برخوردارند چون ساخت و ساز کمتری در آن صورت گرفته است. مناطق کوهستانی آب و هوای سرد و خشکی دارند در نتیجه از آب و هوای شرجی مناظق جنگلی به دور هستند. ویلا های کوهستانی به دلیل این که در کوهپایه ها ساخته شده اند همیشه آب و هوای پاک تری و خنک تری دارند. این نوع ویلا ها چون از مناطق شهری دور هستند دسترسی سخت تری دارند.
از معیاب ویلاهای کوهستانی می توان به دور بودن آنها از امکانات اولیه اشاره کرد. امکاناتی مثل مراکز درمانی، فروشگاه های مواد غذایی، نانوایی و.... در این مناطق به سختی یافت می شوند و برای تهیه ان ها باید مسافت بسیار طولانی طی شود.

اهمیت سند ویلا در هنگام خرید


یکی از نکاتی که در شمال کشور بسیار حائز اهمیت است توجه به نوع سند ملکی است. در این مناطق به دلیل اینکه خواهان زیادی برای خرید ویلا وجود دارد متاسفانه کلاهبرداران زیادی وجود دارد به همین دلیل باید سند ویلا قبل از خریداری استعلام و بررسی شود چون ممکن است توسط صاحب اصلی فروخته نشده باشد و برای خریدار دردسر های زیادی ایجاد کند. البته ویلا های جنگلی در مقایسه با ویلا های ساحلی وضعیت سند بهتری دارند چون این ویلا ها دارای سند شش دانگ هستند اما باز هم بهتر است قبل از خرید، مدارک مربوط به سند را با دقت و وسواس چک کنید تا مشکلی در آینده ایجاد نشود. توجه کنید گاهی قیمت ارزان ویلا بخاطر مشکلات سند ایت پس هنگام خرید همه موارد را در نظر بگیرید.

کلام آخر


با توجه به مطالب گفته شده ویلاهایی که سن بیشتری دارند و جزییات زیادی مثل طراحی محوطه بیرونی و امکانات در آن ها رعایت نشده است قیمت مقرون به صرفه تری دارند و خودتان می توانید به آن ها سر و سامان دهید و ان را به ویلای مورد علاقه خودتان تبدیل کنید. در این مقاله تلاش کردیم تا ویژگی های ویلاهای ارزان قیمت و انواع ویلا ها را در اختیارتان قرار دهیم تا بدانیدامیدواریم از مطالب گفته شده برای خرید ویلا بهره مند شوید.