10 نکته کاربردی برای خرید زمین در شمال

تعداد زیادی از مردم به منظور سرمایه¬گذاری اقدام به خرید زمین یا ویلا در شمال کشور می¬کنند. البته هدف از خرید زمین در شمال متفاوت است. ممکن است قصد از خرید ساخت و ساز و سکونت باشد و یا به منظور سرمایه ¬گذاری و سود¬آوری در آینده خرید صورت گرفته باشد. خرید زمین در شمال کشور با ریسک¬ها و بعضا مشکلاتی همراه است. از این رو نیازمند این است که ابتدا نکات مهم در خرید زمین در شمال که ممکن است درد¬سر آفرین باشد، آشنا بود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با 10 نکته کاربردی برای خرید زمین در شمال آشنا کنیم تا در آینده در مضر مشکلات قرار نگیرید.


10 نکته کاربردی برای خرید زمین در شمال


به طور کلی خرید زمین در شمال کشور یک درآمد منفعل به شمار می¬رود و درآمد منفعل به درآمدی گفته می¬شود که در حاشیه درآمد اصلی قرار می¬گیرد. یعنی این که شما می¬توانید در کنار شغل خود زمین خریداری کنید و کار دیگری راه بیاندازید و یا اینکه زمین را با قیمت بالاتر بفروشید درآمدی که از این طریق به دست می¬آید درآمد منفعل محسوب می¬شود. خرید زمین در مناطق شمالی کشور جزء یکی از اصولی¬ترین و بهترین روش¬ها برای سرمایه¬گذاری است. با خرید زمین در مناطق خوش آب و هوا علاوه بر حفظ سرمایه به مرور زمان می¬توان شاهد افزایش قیمت زمین نیز بود و در نتیجه به سود بالایی دست یافت. برای این که بتوانید زمین¬هایی که متناسب با بودجه و سلیقه¬ی شما است را پیدا کنید بهتر است از مشاورین املاک زبده و زبر دست کمک بگیرید. در ادامه قصد داریم تا به 10 نکته کاربردی که می تواند در خرید زمین در شمال به شما کمک کند، بپردازیم:


1- ابتدای امر نیاز است که هدف از خرید زمین را مشخص کنید. هدف از خرید ممکن است سرمایه¬گذاری، سکونت و ساخت و ساز، کشاورزی یا باغداری باشد.
انواع زمین :
1- زمین زراعی که کنترل و نظارت آن بر عهده جهاد کشاورزی است. امکان تغییرکاربری این نوع زمین وجود ندارد، به عبارتی نمی‌توان برای این زمین جواز ساخت گرفت و خانهای در آن احداث کرد.
2- از دیگر زمین¬ها که نظارت بر آن¬ها بر عهده منابع طبیعی است، زمین باغات است. در این نوع از زمین¬ها خریدار می ¬تواند نوع کاربری زمین را تغییر دهد مشروط بر آن که مبلغی را به عنوان جرائم پرداخت کند.
3- نوع سوم زمین مسکونی است. کمترین حجم از زمین‌های شمال را این قسم از زمین¬ها شامل می¬شود. خریدار چنین زمینی می¬تواند جواز ساخت کسب کند و آپارتمان و ویلای مورد نظرش را در این زمین بسازد.
2- تحقیق و کسب اطلاعات کافی و لازم از منطقه مورد نظر از جمله موقعیت جغرافیایی ملک، طرح¬های توسعه مربوطه، نوع کاربری زمین، استعلامات 5 گانه، کسب اطلاعات از افراد مجرب.
3- شناسایی مالک واقعی زمین یکی از نکاتی است که در هنگام خرید زمین باید حتما به آن دقت کرد. با افزایش تعداد خریداران زمین در شمال، فروشندگان قلابی و کلاهبرداران از فرصت استفاده می¬کنند. بنابر این قبل از هر گونه اقدامی، مالک واقعی زمین را شناسایی کرده و از شورای محل اطلاعات لازم درباره ملک را کسب کرد.
4- از پذیرش قولنامه یا مبایعه¬نامه که به صورت دستی نوشته شده است، به شدت خودداری کنید. بنگاه وظیفه دارد مبایعه ¬نامه را در برگه¬های خاص اتحادیه پرینت بگیرد و به شما کد رهگیری بدهد. مبایعه¬نامه پرینت شده باید هولوگرام اتحادیه را داشته باشید که مشخصات مشاور املاک نیز در آن مشخص باشد.
5- انجام مذاکره با فروشنده زمین یکی از نکات مهم در خرید زمین در شمال به شمار می رود. در این مرحله شما نیاز به بیان قوی و پیشنهادات جذاب برای فروشنده دارید تا در انتهای این پروسه به یک نقطه اشتراک و توافق با فروشنده برسید.


6- قبل از خرید زمین حتما درباره فروشنده اطلاعات کافی کسب کنید و مطمئن شوید که ممنوعالمعامله یا مشمول فراری نظام وظیفه نباشد. در این صورت وی قادر به انتقال رسمی زمین نخواهد بود و شما درگیر مراحل دشوار و متعدد قانونی خواهید شد.
7- اعتبار و قابل اعتماد بودن مشاور املاک از جمله دیگر نکات مهمی است که هنگام خرید زمین باید به آن توجه کرد. مشاور املاک قابل اعتماد کسی است که از اتحادیه مشاورین املاک مجوز رسمی و مورد تایید دارد.
8- عقد قرارداد بین طرفین و بررسی کلیه استعلامات و مدارک اصلی از مهم ترین اقدامات در خرید یک زمین در شمال است. توصیه می¬کنیم در صورتی که در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، از یک دستیار حقوقی یا وکیل در حین تنظیم و عقد قرارداد کمک بگیرید.
9- دریافت کد رهگیری از مشاور املاک معتمد مربوطه یکی از مهم¬ترین اطلاعاتی است که باید دریافت کنید. کد رهگیری بر اساس کد پستی صادر می شود. اگر کد پستی درست ثبت شده باشد، بنگاه یا فروشنده نمی¬توانند ملک را به شخص دیگری بفروشند بنابراین دریافت کد رهگیری در خرید زمین در شمال از الزامات است.
10-از قیمت واقعی ملک مطلع شوید. چرا که ممکن است فروشنده یا مشاور املاک از بی¬اطلاعی شما سوء استفاده کنند. با پرس و جو از افراد ساکن در محل یا اتحادیه¬ها و... می¬توانید از قیمت واقعی زمین در محل مورد نظر اطمینان حاصل کنید.
سخن پایانی
همان¬طور که اشاره شد، از مهم¬ترین اقدامات پیش از خرید زمین در شمال، احراز هویت فروشنده و مشاور املاک است که باید حتما به آن دقت کنید. در این مقاله تلاش کردیم تا نکات کاربردی در خرید زمین در شمال را در اختیارتان قرار دهیم. در صورتی که قصد خرید زمین در شمال کشور را دارید توصیه می¬کنیم که حتما به این نکات توجه کنید.