نکاتی که در زمان خرید یا اجاره ویلا در شمال باید رعایت کرد

مناطق شمالی ایران به علت وجود آب و هوای مناسب، جنگل های سرسبز و دریا مورد علاقه همه ما بوده است. کافی است فقط چند روزی تعطیلی داشته باشیم تا خودمان را برای سفر به شهرهای شمالی آماده کنیم و همچنین شاهد حجم بسیاری از ترافیک و مردم در جاده های کشور باشیم. در این مواقع علاوه بر حجم بسیاری از مردم و ترافیک باید خودمان را برای قیمت های عجیب و غریب اجاره‌ی ویلا ها آماده کنیم. همین دلیل باعث شده است تا بیشتر مردم علاوه بر تفریح به فکر خرید ویلا یا اجاره بلند مدت و یا سرمایه گذاری در شهرهای شمالی باشند.
اگر قصد اجاره یا خرید ویلا در شهرهای شمالی ایران را دارید تا انتها این مطلب را بخوانید.


ویلاهای جنگلی یا ساحلی؟


شهرهای شمالی ایران به دو بخش عمده ساحلی و جنگلی تقسیم می شوند. همان طور که از اسمشان پیداست، ویلاهای جنگلی از اون دسته ویلاهایی هستند که در نزدیکی جنگل ها با چشم انداز کوه و جنگل قرار دارد و کمی دورتر از شهر هستند. و ویلاهای ساحلی از اون دسته ویلاهایی هستند که در نزدیک های دریا همراه با ساحل قرار دارند و آبی بیکران دریا چشم انداز آنها است.

ویلاهای جنگلی


اگر شما جزو آن دسته از آدم هایی هستید، که در نهایت سکوت به دنبال یک طبیعت با آب و هوای مناسب هستین پیشنهاد می شود برای اقامت ویلاهای جنگلی را انتخاب کنید. ویلاهای جنگلی در شمال ایران اغلب در کوهپایه ها با منظره جنگل و رودخانه هستند. معمولاً این ویلاها در فاصله چند کیلومتری با شهر قرار دارند و همچنین علاوه بر ویلاهای لوکس می‌توانید خانه های چوبی هم برای اقامت انتخاب کنید. خوبیه این ویلای جنگلی این است که می‌توانید روزهای به دور از شلوغی های شهر و پر آرامشی را داشته باشید. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که ویلاهای جنگلی نسبت به ویلاهای ساحلی قیمت پایین تری دارند.
به این نکته باید قبل از رفتن به این ویلاها توجه کنید: تمامی وسایل مورد نیازتون رو تهیه کنید چون که این ویلا ها بیشتر در خارج از شهر قرار دارند و برای تهیه کردن لوازم مورد نیازتون امکان داره کمی با مشکل مواجه بشید. و در نتیجه بهتره که قبل از شروع اقدامتون به فکر همه چیز باشید.

ویلاهای ساحلی


بیشتر از ویلاهای ساحلی اغلب در داخل یا در نزدیکی شهر قرار دارند و همچنین در بعضی از مواقع با طی کردن تنها چند دقیقه فاصله زمانی به راحتی میتوانید به مراکز خرید و رفاهی و مرکز شهر دسترسی پیدا کنید. به خاطر قرار گرفتن در نزدیکی ساحل و دریا ویلاهای ساحلی معمولاً محیطی پر از هیجان و شلوغ دارند. اگر به دنبال تماشای موج های دریا و هیجان هستید بهترین گزینه برای شما این ویلاها است. اما باید به این نکته هم داشته باشید که این ویلاها به علت نزدیکی که به دریا دارند دمای بسیار شرجی در فصول تابستان را تجربه می کنید و برای افرادی که از گرما دوری می کنند خیلی مناسب نیست. و همچنین این ویلاها به علت نزدیکی به دریا و رطوبت، بیشتر در معرض خرابی و تعمیرات سالانه هستید. و در نتیجه به طور مرتب هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار بگیرند.
یک نکته مهم
اگر قصد خرید ویلاهای جنگلی را دارید به امنیت منطقه باید بسیار توجه کنید. چرا که اقامت در این ویلاها به علت وجود جنگل و کوه می‌تواند می‌تواند طبیعت بکری داشته باشد اما به این نکته هم باید توجه کرد که قرار گرفتن در وسط جنگل و دور بودن بسیار زیاد از شهر می‌تواند خطراتی مانند، حیوانات وحشی و یا دزد رو داشته باشد.
به این ١٠ نکته در هنگام خرید یا اجاره ویلا توجه کنید:

١. در هنگام خرید کردن ویلاهای ساحلی به حد فاصله دریا تا ویلا توجه کنید. به ظاهر شاید نزدیک بودن به صدای موج دریای ویلاهای دریایی لذت بخش باشد. اما نکات امنیتی را هم نباید فراموش کرد چرا که در هنگام ساخت ویلاهای دریایی باید نکات خیلی مهمی از جمله مواد و مصالح ساخت و ساز، رعایت کردن حفظ حریم ساختمان با دریا، مقاوم بودن اسکلت ساختمان در برابر زلزله_سیل و... باید رعایت شود.
٢. هیچ ویلایی حق داشتن سالن تخصصی را ندارد و طبق آخرین دستور ها و خبر های ارائه شده هیچ ویلای شخصی امکان استفاده از دریا به صورت انفرادی و امکان داشتن سالن خصوصی را ندارد. در صورت برخورد با این موارد با آنها برخورد می‌شود. به این نکته بسیار مهم در هنگام خرید ویلاهای دریایی توجه کنید.
٣. اگر قصد خرید ویلاهای شهرکی را دارید به سند آن حتما دقت کنید. سند ویلاها اگر مشاع باشد اصمینان حاصل کنید که امکان تفکیک سند برای شما در آینده وجود داشته باشد.
۴. زمین های شمال کشور بیشتر کشاورزی و حاصل خیز هستند. و بخاطر حفظ حفاظت از محیط زیست و حفظ شرایط زیست بومی خیلی از نقاط آن از هر گونه ساخت و سازی ممنوع شدند. اما متأسفانه افراد سودجویی هستند که به صورت غیر قانونی اقدام به ساخت و ساز در این مناطق کرده‌اند. قبل از بستن قرارداد حتما پروانه ساخت و پایان کار ویلا را برسی کنید که از صحت آن مطمئن بشوید.
۵. در خارج از شهر خرید ویلاهای جنگلی نیاز به دقت بسیاری دارد. از خرید هر گونه ملک سعی کنید در جاهای خیلی پرت و دور خوداری کنید و یا اگر برای خرید تصمیم جدی دارید راجب کاربری زمین و آزاد بودن سند آن به خوبی تحقیق کنید. و همچنین حتماً از شهرداری برای خرید ملک در این مکان ها کمک بگیرید.
۶. به کاربری سند و زمینی که خریداری می‌کنید حتماً دقت کنید تا بعداً دچار مشکل نشوید.
٧. فریب قیمت پایین را نخورید
به علت دور بودن زیاد از شهر خیلی از ویلاها با قیمت های خیلی پایین و همچنین وسوسه انگیزی از طرف فروشنده ها پیشنهاد می‌شود. قبل از اینکه تصمیمی برای خرید این ملک ها داشته باشید بهتر است به خوبی تمام موارد قانونی و همچنین حقوقی را برسی کنید.
٨. فقط به محله برای خرید ویلا توجه نکنید چون که امکان دارد در فاصله مسافتی کمی از هم دو ویلا با متراژ های مختلف قرار بگیرند. اما برای فروش قیمت آن ها خیلی متفاوت باشد. این تفاوت بخاطر متریال استفاده شده، نوع ساخت، داشتن امکانات خاص مانند: فضای سبز، استخر، سالن های ورزشی و... باشد.
٩. از خرید ویلاهایی در دل جنگل، در شیب تند، کنار رودخانه هستند برای حفظ سلامتی و نکات ایمنی خوداری کنید.
١٠. تمامی مراحل بستن قرار داد و همچنین پرداخت پول را در املاک معتبر انجام دهید و بعد از معامله اقدام به دریافت کد رهگیری کنید.