روف گاردن چیست؟

روف گاردنRoof Garden یا فضای سبز:


روف گاردن یا فضای سبز در کل به مکانی گفته میشود که در پشت بام، بر روی سقف، حتی حیاط و غیره قابل اجراست. بستر کشت گیاه این فضا با ارتفاعی بالا تر از سطح زمین و بر روی سطحی مصنوعی شکل میگیرد، مانند مکان هایی مثل کف لابی ساختمان ها که سقف پارکینگ را تشکیل میدهد ویا حیاطی که بر روی پارکینگ شکل گرفته به همین علت امکان کاشت گیاه بر خاک طبیعی زمین وجود ندارد.
روف گاردن از قرار دادن گلدان ها در پشت بام، تا باغ و فضای سبز پارک ها شکل می گیرد، انتخاب روف گاردن ها بستگی به عوامل مختلفی چون سازه های ساختمان، کاربری مکان مورد نظر، ویژگی های اقلیمی وحتی از موارد مهم سلیقه استفاده کننده بستگی دارد. عوامل گوناگونی در مورد روف گاردن ذکر شده است همچون روف گاردن گسترده، روف گاردن متمرکز، روف گاردن پرتابل و همچنین روف گاردن مدولار از نوع آنها است.


تعریف به زبان عامیانه روف گاردن


روش گسترده: در زبان عامیانه روف گاردن گسترده نوعی فضا است که از شما درخواست فضایی سبز و به صورت واضح سطوح چمن گذاری شده است وهمچنین داخل پشت بام اکثر مواقع ساخته میشود. دراین روش بعد از اجرای ایزولاسیون مناسب و زیرسازی محکم و دقیق در پشت بام به تعبیه خروجی آب میپردازند و سپس پشت بام آماده کاشت چمن میشود.
روش متمرکز: در روش متمرکز روف گاردن ها شما میتوانید علاوه بر کاشت چمن ها انواع درختان و بوته های زیبا و سرزنده را داخل پشت بام خود قرار دهید. به این علت که در این روش عمق بیشتری برای کاشت وجود دارد و امکان داشتن باغچه های سنتی را برای شما فراهم میکند.
نکته مهمی که در این دو روش وجود دارد این است که قبل از شیوه روف گاردن باید اطلاعات کافی از مقاوم بودن ساختمان در برابر بار آورده شدن در پشت بام داشته باشید.

طراحی پلان های موجود در روف گاردن


برای ساخت و طراحی روف گاردن ها باید یک طرح ذهنی را تصور کنید و سپس طرح ذهنی را به صورت شفاهی بیان کنید سپس پس از تصویب کارفرما، این طرح با سلیقه، نظر و خواسته مشتری ساخته میشود. این طرح با درنظرگرفتن میزان فضایی که موجود است، میزان تحمل بار و وزن، البته که بار مجاز و با در نظر گرفتن پتانسیل ساختمان به کار گرفته میشود. بعد از این موارد باید جهت وزش باد و گرما وهمچنین نور خورشید را با دستگاه هایی چون اتوکد و غیره بررسی کنند بعد از انجام تمامی این موارد طرح آماده است. البته در نظر داشته باشید که این پارامتر ها باید به صورت دقیق اندازه گیری شود و نکته ای مهم است.

گیاهان مناسب روف گاردن ها


برای رشد بهتر گیاهان باید به جهت نور و گرمای خورشید وحتی میزان تحمل آنها برای رشد را بررسی کنید همچنین ریشه گیاهان باید هنگام تهیه آن گیاه مدنظر باشد.
فضای سبز و آبیاری اتوماتیک در پشت بام روف گاردن
فضای سبز روف گاردن پشت بام میتواند تعدادی از گیاهان میوه ای و یا گلدانی و حتی بوته ای باشد. اما برای نگهداری و سالم ماندن آنها نیاز به آبیاری دقیق و منظم است، قابل ذکراست که اضافه کنم محافظت از آنها باید با استفاده از آبیاری اتوماتیک و قطره ای هوشمند به صورت دقیق و منظم به گیاهان باشد این روش از اجزای مهم آبیاری گیاهان روف گاردن است.

طراحی روف گاردن ها در تهران


تعدادی باور غلط برای طراحی روف گاردن ها در پشت بام شهرهای تهران وجود دارد:
• روف گاردن در پشت بام ها مستعد و دارای نشتی هستند.
• باغ و یا باغچه های ایجاد شده در پشت بام میتواند مشکلاتی برای ساختار ساختمان ایجاد کرد.
• باغ های موجود در پشت بام بسیار گران قیمت و با کیفیت تر هستند.

انواعی از کلاس های روف گاردن ها


روف گاردن ها دارای انواع مختلفی چون روف گاردن گسترده، روف گاردن متمرکز و روف گاردن های پرتابل و مدولار است اما در رابطه با مشخصات روف گاردن ها:

روف گاردن کلاس A


• کف این بام ها سنگ ویا موزاییک قرار دارد.
• فضای اطراف آنها را گیاهان طبیعی و شمشاد ها می پوشانند.
• فضای مرکزی این بام ها را با چمن های طبیعی میپوشانند.
• اجرای فضای سبز آن توسط عایق کاری و زهکشی است.

روف گاردن کلاس B


• کف این بام ها ترموود قرار دارد.
• پوشش گیاهی فضای اطراف شان کاج و گیاهان طبیعی است.
• نحوه فضای سبز آنها باکس های ترموود و گلدان ها است.
• جنس مبلمان آنها از حصیرها و چرم ها تشکیل و دارای آلاچیق و یا سایبان هایی زیباست.
• نورپردازی آنها توسط چراغ های محوطه است.

روف گاردن کلاس C


• کف این بام ها از ترموود های پلکانی است.
• پوشش گیاهی آنها از گل و گیاه طبیعی تشکیل شده است.
• جنس مبلمان آنها از حصیر و چرم ها تشکیل شده و دارای سایبان است.
• نورپردازی آنها توسط چراغ های باغ و یا چراغ نورهای مخفی است.

احداث و ایجاد روف گاردن چیست؟


روف گاردن ها علاوه بر پشت بام ها قابل استفاده در هر زیست بومی می باشند، باغ سبز و یا روف گاردن محیطی زیبا و استراحت گاهی آرام بخش است که با احداث روف گاردن میتوان آن را توسط عایق پوشاند و با سیستمی درست و مناسب زهکشی و آب رسانی کرد.

مزایای استفاده از روف گاردن ها در پشت بام چیست؟


روف گاردن ها به دلیل پوشش گیاهی مناسبی که دارند مانع و یا بهتراست بگویم جلوگیری میکند از هدر رفتن آب باران به همین دلیل این آب ها مقدار کمتری به فاضلاب شهر فرستاده میشود.

قیمت روف گاردن ها به چه صورت است؟


قیمت روف گاردن ها بستگی به نوع و حتی طبقه یک پروژه دارد. همچنین به محل، نوع گیاهان، تعداد گل و بوته ها و گلدان ها، تجهیزات دیگر، کف و حتی کیفیت و سایز آنها نیز بستگی دارد.

سخن پایانی


بعضی از افراد اطلاعی برای ساخت روف گاردن در پشت بام خود ندارند. اگر نمیدانید از کجا شروع کنید و در نگاه اول برای شما پرهزینه است میتوانید با مشاوره گرفتن از متخصصان، معماران، محوطه سازان و طراحان و غیره از آنها کمک بگیرید، زیرا آنها میتوانند در مدتی مناسب طرح و یا ایده ای جدید به شما ارائه دهند.

 

در تماس باشید


چمستان،آهودشت، املاک رحمتی

خانم سهیلی 09194769055

خانم شعبانی 09190191274

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

املاک رحمتی