تهاتر چیست و چه مزایایی دارد؟

تهاتر یکی از روش های معاملات مربوط به خرید و فروش ملک است که در گذشته به نام مبادله کالا به کالا نامگذاری شده بود. در برخی از موارد زمانی که فروشنده ملک خود قصد خرید ملک دیگری را داشته باشد می تواند با انجام معاملات تهاتر ملک خود را بفروشد و در مقابل ملک دیگری خریداری کند. انجام معاملات تهاتر در زمان کاهش نقدینگی انجام می شود و به اصطلاح عموم نیز این نوع معاملات تاخت زدن نام دارد. در برخی از مواقع فروشنده ملک خود اعم از زمین یا ساختمان را به صورت معاملات غیر نقدی انجام می دهد که تنها روش مطلوب در این معامله ، تهاتر است. کاهش نقدینگی و افزایش روبه بالای قیمت مسکن طی سال های اخیر از جمله عواملی هستند که صاحبان املاک ترجیح می دهند در معاملات املاکی خود از روش تهاتر بهره بگیرند. معامله تهاتر در همه شهرها به ویژه شهرهای شمالی بسیار رایج است و صاحبان املاک ترجیح می دهند در معاملات املاکی خود از روش تهاتر استفاده کنند . با توجه به موضوع تهاتر در معاملات املاکی ما قصد داریم در این مقاله به معرفی این روش معاملاتی و همچنین مزایای این روش بپردازیم. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.


تهاتر


تهاتر یک نوع معامله است که به صورت سنتی انجام می شود و در آن بدون گرفتن پولی بین طرفین ملک مورد نظر با ملک دیگری مبادله می شود در واقع به طور خلاصه می توان بیان کرد که تهاتر مبادله کالا به کالا است. اغلب این نوع مبادله در مواقع بحرانی و زمانی که مبلغ معامله کمتر است کاربرد دارد. در پروژه های ساختمان سازی انجام معامله تهاتر باعث افزایش فروش واحدهای ساختمانی می شود و اغلب با فروش یک ملک، زمین یا ملک دیگر در مقابل با آن معامله می شود. مبادله کالا به کالا در پروژه های ساخت و ساز به صورت تهاتر ساده انجام می گیرد اما تهاتر انواع متنوعی دارد که شامل تهاتر قضایی، قهری، قرار دادی و تسویه ای نیز است که بستگی به نوع معامله املاکی بکار می روند.

مزایای تهاتر ملک


یکی از مزیت های اصلی تهاتر ملک این است که در این نوع معاملات هر دو طرفین معامله املاک مورد نظر را پسندیده اند به همین دلیل معامله با سرعت بالاتری انجام می شود به این دلیل که هر دو طرفین معامله املاک مورد نظر را پسندیده اند و پس از تفاهم بین طرفین معامله به سادگی انجام می شود. از مزیت های دیگر تهاتر این است که ریسک خرید و فروش در معاملات املاکی نیز به مراتب کاهش می یابد
با توجه به بازار اقتصادی کشور و همچنین نوسانات قیمت برای خرید ملک احتمال افزایش قیمت وجود دارد که در نتیجه ارزش پول نقد نیز کمتر می شود که با روش تهاتر می توان میزان این ریسک را کاهش داد. در برخی از مواقع در پروژه های ساخت و ساز برای ادامه ساخت نیاز به مصالح ساختمانی است که از طرفی نقدینگی فرد نیز کاهش یافته و قادر به فراهم کردن مصالح جدید برای پروژه های ساخت و ساز نیست در این حالت فرد می تواند تهاتر را به صورت تعویض ملک با مصالح مورد نیاز با ارزش کمی بالاتر انجام دهد. در این مواقع هر دو طرف معامله سود خواهد کرد به این دلیل که برای ادامه ساخت و ساز به نقدینگی کمتری احتیاج است . بنابراین در این نوع معامله فردی که مصالح ساختمانی را با یک واحد مسکونی مبادله کرده به راحتی صاحب یک ملک با ارزش می شود. به طور کلی با روش معامله تهاتر نیاز به یک میانجیگر در معامله نیست و از طرفی مشکلات ناشی از واسطه گری نیز کاهش می یابد. از طرفی رونق ساخت و ساز نیز رشد روبه بالایی خواهد داشت و با کاهش نیاز به نقدینگی هر دو طرف معامله به سود بالایی دست خواهند یافت.
همچنین ممکن است شما زمینی داشته باشید و بخواهید آن را بفروشید و با پول آن اقدام به ساخت و ساز یا خرید آپارتمان نمایید در این شرایط تهاتر گزینه مناسبی است. شما می توانید زمین خود را در اختیار سازنده قرار دهید و در قبال ساخت صفر تا صد آن، چند واحد مسکونی به سازنده بدهید. این گونه هم شما در وقت و هزینه صرفه جویی کردید و هم سازنده بدون خرید زمین صاحب چند واحد مسکونی شده است.


نکات مهم در انجام معاملات تهاتر


در انجام معاملات تهاتر باید برخی از نکات را مورد توجه قرار داد که در آخر بتوان از یک معامله سود بالایی به دست آورد. تعیین قیمت کارشناسی ملک از جمله نکات اصلی معاملات تهاتر است به این خاطر که تعیین قیمت برای املاکی که قرار است معامله شود برای اینکه طرفین معامله هیچ ضرر و زیانی نکنند از اهمیت بالایی برخوردار است.

سود طرفین معامله نیز باید مشخص شود تا هر دو طرف سود کنند.
برای جلوگیری از بروز مشکلات حقوقی انجام معامله تهاتر باید به صورت قانونی انجام گیرد
برای فسخ کردن معامله تهاتر باید هر دو طرفین معامله رضایت برای فسخ معامله داشته باشند.

شرایط لازم برای انجام تهاتر


یکی از شرایط اصلی معامله تهاتر این است که مقدار بدهی دو طرف معامله یکسان باشد در ضمن هر دو طرفین نیز باید رضایت کامل از نحوه انجام معامله تهاتر را داشته باشند.
داشتن صلاحیت لازم طرفین معامله نیز اهمیت بالایی در تهاتر دارد.
از شرایط اصلی معامله تهاتر این است که این نوع معامله باید طوری انجام شود که هیچ کدام از طرفین معامله دچار ضرر و زیان نشوند.
در این نوع معامله پرداخت نقدی وجود ندارد و معامله تهاتر به صورت مبادله کالا به کالا انجام می شود.

سخن پایانی


تهاتر یکی از روش های خرید و فروش املاک است که به صورت مبادله کالا به کالا بدون پرداخت وجه انجام می شود. اغلب با فروش یک ملک، زمین یا ملک دیگر در مقابل با آن معامله می شود. مبادله کالا به کالا در پروژه های ساخت و ساز به صورت تهاتر ساده انجام می گیرد. تهاتر املاکی مزایای زیادی دارد که یکی از مزیت های اصلی تهاتر ملک این است که در این نوع معاملات هر دو طرفین معامله املاک مورد نظر را پسندیده اند به همین دلیل معامله با سرعت بالاتری انجام می شود به این دلیل که هر دو طرفین معامله املاک برای خرید و فروش ملک خود رضایت دارند و پس از تفاهم بین طرفین معامله به سادگی انجام می شود. این روزها معامله تهاتر از جمله روش های معاملاتی املاک است که در اغلب شهرها به ویژه شهرهای شمالی انجام می شود.